Ukrajinci tvrde: Uspjeli smo oboriti sve ruske bespilotne letjelice

Ukrajina je u ponedjeljak rekla da je oborila sve ruske bespilotne letjelice u masovnom nizu napada kojima je Moskva treću noć zaredom gađala civilne mete, a ruski blogeri ogorčeno izvještavaju o brojnim ruskim žrtvama u Makijivki.

Ruski su dužnosnici u međuvremenu bili zaprepašteni izvještajima da je veći broj ruskih vojnika ubijen u napadu na spavaonicu pored skladišta za municiju, u kojoj su bili smješteni u okupiranoj ukrajinskoj teritoriji.

Kijev i ruski nacionalistički blogeri rekli su da je poginulo stotine ruskih vojnika. Proruski službenici su govorili su o visokom broju stradalih, no nisu ga precizirali, prenosi Hina.

The wreckages of Russian fighting vehicles destroyed by the Ukrainian Armed Forces are seen near the town of Izium

Rusija je na Novu godinu izvela noćne napade na ukrajinske gradove, uključujući glavni grad Kijev, stotine kilometara od fronta, što označava promjenu taktike nakon nekoliko mjeseci u kojima je Moskva takve napade uglavnom izvodila u razmaku od sedam dana.

Rusija je, nakon što je 31. decembra ispalila desetine projektila, 1. i 2. januara lansirala veći broj bespilotnih letjelica iranske proizvodnje. No, Kijev je u ponedjeljak rekao da je srušio svih 39 bespilotnih letjelica u posljednjem talasu napada, od kojih su 22 srušene iznad glavnog grada.

The post Ukrajinci tvrde: Uspjeli smo oboriti sve ruske bespilotne letjelice appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.