Upozorenje Civilne zaštite Srebrenik

Služba za civilnu zaštitu Srebrenik poziva građane da tokom trajanja izrazito  sušnog perioda,  kada se vrši spaljivanje suhe trave, žbunja, živica, ostataka od usjeva i ostalog biljnog otpada, preduzmu sve mjere opreza kako se vatra ne bi nekontrolisano širila u vremenu i prostoru, čime se nanose značajne štete i ugrožavaju šumske površine kao i  stambeni, pomoćni, industrijski, infrastrukturni i drugi objekti.

Loženje vatre na otvorenom prostoru podrazumijeva preduzimanje niza mjera od kojih su najvažnije:

  • Spaljivanje vršiti isključivo tokom dana i to u vremenu bez vjetra;
  • Osigurati da suha trava, suho žbunje, živice i sl., koje se namjeravaju paliti budu dovoljno udaljeni od  šume, stambenih, pomoćnih i drugih objekata koji mogu biti ugroženi požarom
  • Bez prekida vršiti kontrolu nad zapaljenom površinom do potpunog gašenja vatre.
  • Molimo građane na savjesno ponašanje kako bi smo izbjegli eventualne štete izazvane požarom na imovini u privatnom i javnom vlasništvu, kao i nepotrebne troškove koji se javljaju prilikom intervencija Profesionalne vatrogane jedinice.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.