Upozorenje Civilne zaštite Srebrenik

Služba za civilnu zaštitu Srebrenik poziva građane da tokom trajanja izrazito  sušnog perioda,  kada se vrši spaljivanje suhe trave, žbunja, živica, ostataka od usjeva i ostalog biljnog otpada, preduzmu sve mjere opreza kako se vatra ne bi nekontrolisano širila u vremenu i prostoru, čime se nanose značajne štete i ugrožavaju šumske površine kao i  stambeni, pomoćni, industrijski, infrastrukturni i drugi objekti.

Loženje vatre na otvorenom prostoru podrazumijeva preduzimanje niza mjera od kojih su najvažnije:

  • Spaljivanje vršiti isključivo tokom dana i to u vremenu bez vjetra;
  • Osigurati da suha trava, suho žbunje, živice i sl., koje se namjeravaju paliti budu dovoljno udaljeni od  šume, stambenih, pomoćnih i drugih objekata koji mogu biti ugroženi požarom
  • Bez prekida vršiti kontrolu nad zapaljenom površinom do potpunog gašenja vatre.
  • Molimo građane na savjesno ponašanje kako bi smo izbjegli eventualne štete izazvane požarom na imovini u privatnom i javnom vlasništvu, kao i nepotrebne troškove koji se javljaju prilikom intervencija Profesionalne vatrogane jedinice.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.