Načelnik općine Srebrenik Mehmed Bajrektarević sa svojim saradnicima, jučer je ugostio predstavnike međunarodnih organizacija (UN-a i UNDP-a), koji će pomoći izgradnju Centra za djecu s posebnim potrebama u Srebreniku. Riječ je o jednom kvalitetnom i neophodnom projektu, s obzirom da ova populacija trenutno radi u dosta skromnim uslovima. Predstavnici „Udruženja civilnih invalida I i II kategorije“ kazali su kako na našem općinskom području ima registrovano blizu 180 djece sa posebnim potrebama, ali da ovo Udruženje svakodnevno radi s njih tridesetak, od čega 18 dolazi redovno u Udruženje, dok se za preostalih desetak organizuju kućne posjete. Što se tiče novog Centra, koji bi se trebao izgraditi u blizini „Druge osnovne škole Srebrenik“, prema prikazanom idejnom projektu, trebao bi biti izuzetno savremen, a njegova izgradnja bi koštala blizu 200.000 KM. Što se tiče dinamike izgradnje i finansijske konstrukcije, nešto više je kazao Ibrahim Smajlović, koordinator infrastrukturnih projekata u Općini: - Do sada je Općina obezbijedila lokaciju, pribavile urbanističku dozvolu, zatim izradila idejni projekat, a do kraja mjeseca obezbijediti će se i građevinska dozvola. Finansijsku konstrukciju zatvorit će Općina, zatim nadležna ministarstva s viših nivoa vlasti te međunarodne organizacije, koje su ovdje s nama danas, kazao je Smajlović.
Oznakecentar za djecu mehmed bajatkerrevic Nacelnik opcina srebrenik
Također provjerite
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.
Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije
Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.