Ustavni sud BiH danas o Izbornom zakonu i ukidanju obilježavanja 1. marta i 25. novembra

Izborni zakon BiH predmet je političkih razilaženja koalicionih partnera SDA i HDZ-a BiH koji bi mogao prouzrokovati novu političku krizu u našoj zemlji.

Šef Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda Halid Genjac ranije je izjavio da HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH u sva tri dijela šteti vitalnom nacionalnom interesu Bošnjaka, odnosno u dijelu koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH, rješenja pitanja Mostara, kao i u djelu izbora delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH.

Predsjedavajući Doma naroda Bariša Čolak rekao je da se radi o važnom zakonu, ali da je istina i da se o Izbornom zakonu BiH priča dugo na nivou predsjednika političkih stranaka. Dodao je da nijedan predloženi član nije nepoznat ni delegatima, a ni bh. javnosti.

Među ostalim, dnevnim redom plenarne sjednice Ustavnog suda BiH predviđeno je razmatranje Zahtjeva zamjenice predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH Borjane Krišto za ocjenu ustavnosti člana 114. stava (3) Zakona o policijskim službenicima BiH,

Na istoj sjednici bi trebao biti razmatran i Zahtjev 30 zastupnika NSRS-a za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti RBiH, kao i Zahtjeva za ocjenu ustavnosti odredbe članova 1, 2 i 3. Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti RBiH, te šest apelacija fizičkih i pravnih osoba.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik jučer je u Banjoj Luci rekao da će nastati pravi politički haos ako Ustavni sud BiH donese neku drugu suštinski odluku osim one da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u BiH.

"Radi se o istoj stvari kao kada su sudije donijele odluku o ukidanju 9. januara kao Dana Republike Srpske, čime su rekli da to ugrožava neke druge, a zna se sasvim sigurno da 1. mart nije dan koji Srbi obilježavaju pa su prema tome i oni ugroženi", rekao je Dodik i dodao: "Nakon takve eventualne odluke koja bi potvrdila obilježavanje 1. marta, mi više nemamo šta da tražimo u BiH", kazao je Dodik.-

Prijedlogom dnevnog reda planirano je i razmatranje Informacije o izvršenju odluke po apelaciji Bože Ljubića (u vrijeme podnošenja predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH) koja se, također, odnosi na Izborni zakon BiH, odnosno Srednjoročnog plana rada Ustavnog suda BiH za razdoblje od 2018. do 2020. godine.

(Klix.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.