Usvojen Akcioni plan borbe protiv nasilja u porodici u TK

U Tuzlanskom kantonu broj krivičnog djela nasilje u porodici je isti kao i prethodnih godina, ali je broj građana koji se odluče prijaviti nasilje veći. To znači da je educiranost, komunikacija institucija i građana na sve višem nivou kada je riječ o ovoj problematici. Nasilje bilo koje vrste je nedopustivo i zakonom kažnjivo. Samo u 2018. godini 662 osobe prijavile su nasilje u porodici, što je u poređenju sa 2016. godinom veći broj prijava za 271 osobu. Prema posljednjem izvještaju Vlade TK, počinioci nasilja u porodici su najčšće osobe od 28 do 40 godina starosi. Akcioni plan za ovu i narednu godinu koji je danas usvojila Vlada TK, za ciljeve ima usklađivanje propisa iz socijalne zaštite sa međunarodnim i domaćim pravnim okvirima, edukaciju zaposlenih u institucijama u TK kojih se ova poblematika tiče, uspostavljanje evidencije o slučajevima nasilja u porodici te povećanju društvene svijesti o nasilju u porodici kao negativnom trendu.

“S obzirom da je danas Vlada donijela ovu odluku mi smo ubijeđeni da će Vlada TK u narednom periodu i da će plan dati rezultate i da ćemo samim tim osvijestiti građane da prijavljuju nasilje u porodici ali i smanjiti nasilje u porodici, da žrtava bude sve manje i manje,” rekao je Admir Hrustanović, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak TK.

Objava Usvojen Akcioni plan borbe protiv nasilja u porodici u TK pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.