Piše: Izudin Kešetović
Kada je jedan „ pitac“ pitao : „ Šta to znači VD“ ? , dobio je odgovor: „ To znači , vode drugog“. Nešto slično je bilo nekada kada su rekli prvom u tadašnje vlasti, regrutovanog sa širokog čela rudnika „ Kreka“ , da ima pravo veta . Taj imenovani funkcioner se „ubio“ tržeći „ veto“ u laticama svog radnog stola, da bi saopštio da ga nije našao.
Sve su prilike da je aktuelni načelnik lokalne vlasti u Srebreniku postao stari sa izgledom da to ostane još neko vrijeme?
Sve sam više pristalica stava tzv. teorije urote ili zavjere, nego formalno navedenog razloga ostavke aktuelnog načelnika gospodina Buljubašića.
U nomenklaturi poslova , prema mom skoro 40- godišnjem radnom iskustvu , nema lakšeg posla od posla načelnika, pod uslovom da se postavi u funkciji građana ,a ne stranke ili raznih lobija.
Da se razumijemo , nema časnijeg i odgovornijeg , a lakšeg posla.
Glasači su dali povjerenje načelniku nadajući se da će “ uzeti u ruke bodve i očistiti općinske administracije koja već dugo nije čišćena a kamoli provjetrena“.
Naravno, očekivali smo da se na „ son“ izbace sve finansijske dubioze i potencijalne obaveze.
I umjesto , sada „ čiste“ situacije imamo situaciju koja vodi općoj destrukciji, Takvo je, nažalost , opće sta je u cijeloj državi, sa tendencijom da se isto produži.
Jedini izlaz u ovakvoj situaciji je stvaranje uslova za deprofesionalizaciju funkcija na lokalnom nivou uz proces decentralizacije nadležnosti i funkcija . To praktično znači novi model organizacije i finansiranja javne uprave lokalnih zajednica na principa Evropske povelje o lokalnoj samoupravi i upravi. To praktično znači prelazak buđžetiranja prema praksama zemalja OECD-a , tzv. programirani buđžet i približavanja vlasti na razinu mjesnih zajednica sa pravnim subjektivitetom uz prenos ovlaštenja i efekat djelovanja civilnog društva u obliku udruženja građana koji bi radili volonterski ( za opći interes ).
Povećanjem kvaliteta usluga građana uz javno-privatno partnerstvo u komunalnom sektoru oslobodilo bi od pritiska buđžet i finansijske planove javnih preduzeća i ustanova od rashoda koji samo generiraju dugove preko kojih se presipa javni novac na račun stalne klijantele ( izvođači javnih radova ).
Ovaj proces je moguće izvesti samo ako bi se postojeća općinska administracija totalno dekomponovana, a istovremeno stvaral nova kao zamjena, koja bi primjenila znanje i bila odgovorna za preuzete poslove.
Trenutna funkcija Općinskog vijeća i načelnika je veoma delikatna.
Ona očito vodi vanrednim izborima novog načelnika.
Međutim, u takvim uslovima jača uloga vijećnika koji moraju ispoštovati princip direktne ili izravne demokratije i ne potpasti pod uticaj svojih stranačkih vođa. U najvećem dijelu radi se o nosiocima javnih funkcija koji su „detektirani „ od strane udruženja građana „ Srebrenik je naš“ , koji su stekli respektibilitet kod nezadovoljnih građana za sadašnju ekonomsku i političku situaciju na svim razinama vlasti: općine, kantona, entiteta i države.
To bi značilo čuvanje digniteta pravog vijećnika i „ prebacivanje nevažnog pitanja visine paušala“ na teren suštinskih problema.
S toga rješenje nije u VD načelniku kao kandidatu koji će se pojaviti na novim izboririma ili „ utabavanju“ vlasti za one koji su se kandidovali na liste različitih razina. Optimalno rješenje je da taj posao obavi OV-e i da u kontinuitetu vlasti postavi VD –a iz svojih redova dok se situacija do i iza izbora dobro ne izbistri. Na taj način bi se mogao napraviti i dobar presjek stanja sa krajem 2014. godinom jer nam će 2015. godina biti izuzetno teška.
Ujedno to je i šansa da lokalna zajednica Srebrenik napravi zaokret i iskoristi priliku da postane „ podzetničko – razvojna destinacija“ sa dobrim pretpostavkama koje ima u kvalitetnom i obrazovanom i radno osposoblenom stanovništu uz korištenje raspoloživih materijalnih i finansijskih , domaćih i drugih, izvora.