(VIDEO) Raznovrstan sadržaj obilježio četvrti dan Ljetnog Univerziteta u Tuzli

27. po redu Ljetni Univerzitet u Tuzli ove se godine održava od drugog do osmog jula, a i ovogodišnje izdanje nesumnjivo će obilježiti raznovrstan sadržaj.

Četvrti dan je, kao i prethodni, bio obilježen bogatim sadržajem gdje je svako mogao pronaći nešto zanimljivo i edukativno.

Od devet sati na Tehnološkom fakultetu Danijel Petrović je održao predavanje na temu Genetika kardiovaskularnih oboljenja.
Predavanja su nastavljena i tokom narednih sati, tako da je od 10 Naida Lojo-Kadrić održala predavanje na temu MLPA metoda u genetičkoj molekularnoj dijagnostici, od 11 sati je Jasmina Čakar prezentovala temu Arheogenetika, a Andrej Gajić je od 12 sati u Laboratoriji 51 Tehnološkog fakulteta održao predavanje na temu Osnovi histopatologije, mikro i nanoplastika u reproduktivnom sistemu, primjena melanomakrofaga u razumijevanju individualnog imunološkog odgovora na zagađenje.
Na šetalištu slana Banja i Barutana je od 10 sati u sklopu Ljetnog Univerziteta u Tuzli održan i historijski čas.
“Najstarija naselja u Tuzli,” Mersiha Imamović

“Barutana – historijski značaj, stanje i mogućnosti revitalizacije,” Semir Hadžimusić
“Spomenici na Slanoj Banji – historijska i umjetnička vrijednost,” Merima Hajdarbegović
“Izložba Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona,” Mensur Smajlović.

Četvrti dan završen je monodramom “Kako razumjeti mene sa autizmom” koja je od 18 sati izvedena na Maloj sceni Doma mladih Tuzla, a predavač je bio Jasmin Salkić.

Narednih dana očekuje se još mnogo kvalitetnog sadržaja koje je pripremio Ljetni Univerzitet u Tuzli, a kompletan program možete pogledati OVDJE.

The post (VIDEO) Raznovrstan sadržaj obilježio četvrti dan Ljetnog Univerziteta u Tuzli appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.