Vlada FBiH odredila uslove za dodjelu finansijske pomoći obrtima u iznosu od 60 miliona KM

Vlade Federacije BiH 27. oktobra donijela je uredbu o uslovima za dodjelu finansijske pomoći obrtima i ostalim samostalnim djelatnostim u FBiH u cilju ublažavanja negativnih posljedica pandemije koronavirusa.

Ukupan iznos finansijske pomoći po jednom korisniku za obrte i ostale samostalne djelatnosti po odluci vlade FBiH iznosi maksimalno 30.000 KM

Dodjela finansijske pomoći se odnosi na refundaciju već isplaćenog dijela bruto plata za uposlenike, odnosno dijela doprinosa koji se obračunavaju na propisanu osnovicu za obračun doprinosa za vlasnike za period od 1. 8. 2020. do 31. 7. 2021. godine.

Ukupna finansijska sredstva data Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta iznose 60 miliona KM i bit će isplaćena najkasnije do 31. 1. 2022. godine. Sredstva će biti dodijeljena korisnicima (obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima) na osnovu podataka dobijenih od Porezne uprave Federacije BiH.

S tim u vezi, da bi dobili sredstva, moraju ispuniti uslove da imaju najmanje jednog zaposlenog na dan 31. 7. 2021. godine i na dan 31. 7. 2022. godine, izmirene obaveze na osnovu doprinosa i poreza i da su im glavni transakcijski računi aktivni na dan 31. 11. 2021.

Isto tako, moraju dokazati da su očuvali postojeća radna mjesta na način da na dan 30. 11. 2021. godine imaju isti ili veći broj zaposlenih u odnosnu na 31. 7. 2021. godine ili da je prosječan broj zaposlenih u periodu od 1. 8. 2021. godine isti ili veći od prosječnog broja zaposlenih u periodu od 1. 8. 2020. do 31. 7. 2021. godine.

U slučaju da zbog velikog broja potencijalnih korisnika finansijske pomoći ukupna finansijska sredstva ne budu dovoljna, proporcionalno će se umanjiti sredstva svim potencijalnim korisnicima finansijske pomoći.

Detaljni uslovi za dobijanje finansijskih sredstava objavljeni su na stranici ministarstva.

Izvor: Klix.ba

The post Vlada FBiH odredila uslove za dodjelu finansijske pomoći obrtima u iznosu od 60 miliona KM appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.