Vlada TK i Sindikat saglasni da GIKIL treba nastaviti s radom

S ciljem iznalaska načina za prevazilaženje krize u Global Ispat Koksnoj Industriji Lukavac (GIKIL) delegacija Vlade Tuzlanskog kantona, predvođena premijerom Jakubom Suljkanovićem upriličila je danas sastanak sa predstavnicima sindikalne organizacije GIKIL-a.
Kako je premijer Suljkanović istaknuo, Kantonalna vlada već nekoliko dana bezuspješno pokušava da dogovori sastanak sa predstavnicima relevantnih federalnih institucija, Vlade, ministarstava i inspekcija.

„Ponovno ćemo i u ponedjeljak pokušati ishodovati održavanje takvog sastanka na kojem bi se, zajedno sa predstavnicima federalnog nivoa vlasti trebalo razgovarati o prolongiranju roka za izvršenje mjere obustave rada u GIKIL-u, čime se direktno ugrožavaju radna mjesta, ali i poslovanje brojnih drugih kompanija”, rekao je premijer Suljkanović i dodao da je Vlada Tuzlanskog kantona otvorena za razgovore sa svim relevantnim subjektima, što je više puta do sada već pokazala.
„Federalna vlada i Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) imaju ključ za rješenje ovog problema. Mi danas molimo Vladu Tuzlanskog kantona da pokuša utjecati na Vladu FBiH i FUZIP kako bi se izdejstvovala odgoda izvršenja mjere prekida rada u GIKIL-u”, rekao je predsjednik sindikata GIKIL-a Mirsad Imamović.
S tim u vezi Sindikat je pripremio i urgenciju u kojoj se navodi da je neophodno da se upravljačke strukture Kompanije (Uprava i Nadzorni odbor) obavežu pismenim putem i neophodnim odlukama da će u roku od 6 mjeseci planski otkloniti i sanirati sve nedostatke utvrđene u nalozima FUZIP-a, za što će obezbijediti i neophodnu novčanu investiciju. Na osnovu ove pismene garancije Kompanije, u Urgenciji od Federalne Vlade traži da kod FUZIP-a izdejstvuje odgađanje izvršenja Rješenja o obustavi rada GIKIL-a.
Zaključci koje u svojoj Urgenciji Sindikat navodi su konkretni i izvodivi, što pokazuje na izlaz i rješenje ovog problema, a oni su i u suglasju sa stavovima Kantonalne vlade, koji su više puta do sada ponovljeni, rečeno je tokom sastanka.
„Ponavljam, Vlada Tuzlanskog kantona nije za gašenje GIKIL-a, nego za njegov rad u zakonski predviđenim okvirima. Gašenje ove fabrike, osim gubitka oko 1000 radnih mjesta, dovelo bi u pitanje poslovanje Željeznica Federacije BiH, ali i drugih, oko 500 poslovnih subjekata koji su vezani uz poslovanje GIKIL-a” rekao je premijer Suljkanović.
Također, predstavnici Sindikata su se osvrnuli i na nedavni protest ispred sjedišta federalnih institucija u Sarajevu.
„Žalosno je da nas u Sarajevu niko nije primio na razgovor. Sindikat će se , kao davljenik, hvatati za svaku slamku i opciju, te se koristiti svim sredstvima da očuva fabriku i radna mjesta” zaključio je predstavnik sindikata Mirnes Mujkić.
Uz premijera Suljkanovića i predstavnike sindikata Imamovića i Mujkića, današnjem sastanku su prisustvovali i ministrica pravosuđa i uprave Ivana Kulić, ministar finansija Miralem Nuhanović i pomoćnik ministra privrede Rijad Bašić, te Adnan Tufekčić i Hajrudin Hodžić, u ime Sindikalne organizacije GIKIL-a.

 

The post Vlada TK i Sindikat saglasni da GIKIL treba nastaviti s radom appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.