Vlada TK obilježila Dan nezavisnosti BiH

U povodu obilježavanja 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine delegacija Vlade Tuzlanskog kantona predvođena premijerom Denijalom Tulumovićem je položila cvijeće i odala počast na spomen obilježjima na Slanoj Banji u Tuzli. Cvijeće je položeno na Partizansko spomen groblje,  Spomenik zlatnim ljiljanima, Spomenik poginulim braniteljima Tuzle i Bosne i Hercegovine 1992-1995. godina i Mezarje/groblje civilnim žrtvama rata.
 
Delegaciju su osim premijera Tulumovića, činili ministrica obrazovanja i nauke Fahreta Brašnjić, ministrica zdravstva Dajana Čolić, ministar unutrašnjih poslova Sulejman Brkić, ministar kulture, sporta i mladih Srđan Mićanović, ministar pravosuđa i uprave Elvir Herčinović, ministar za boračka pitanja Amir Kulaglić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja Edin Buševac, ministar privrede Amir Hasić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Mustafa Šakić.
Ovom prilikom premijer Tulumović je kazao da „sjećanjem na historijski 1. mart 1992. godine i godine u kojima je branjeno ono za što su se tada izjasnili građani ove zemlje, želimo snažno izraziti našu opredijeljenost spram tada odabranog puta nezavisnosti. Ta ideja nezavisne, suverene, cjelovite, jedine nam Bosne i Hercegovine bila je nasušna potreba u tadašnjem političkom i društvenom ambijentu. Čuvanje nezavisnosti Bosne i Hercegovine zadaća je naša i svih budućih generacija.  Obavezuju nas na to svi oni koji 1. marta 1992. godine nisu, u ime sumnjive sigurnosti, izabrali potčinjavanje. U tom svjetlu svima nama čestitam Dan nezavisnosti BiH“.
Nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti na spomen obilježjima, povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine i Skupština Tuzlanskog kantona je održala svoju svečanu sjednicu, te promociju Monografije Skupštine Tuzlanskog kantona 2005 – 2019.
The post Vlada TK obilježila Dan nezavisnosti BiH appeared first on Lukavački.ba. Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.