Za pola godine u BiH oduzeto 2,9 miliona KM nelegalnog duhana i cigareta

U šest mjeseci 2021. godine službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH privremeno su oduzeli duhan i cigarete koji nisu bili obilježeni akciznim markicama u vrijednosti od 2,9 miliona KM. Takav duhan i cigarete najčešće se uništavaju.

Poređenja radi, u cijeloj 2020. godini ukupno je oduzeto duhana i cigareta u vrijednosti 2,4 miliona KM.

Upitani šta se dešava s tim proizvodima, u UIO kažu da u svakom pojedinačnom slučaju u kojem se roba oduzima zbog učinjenog carinskog prekršaja, nadležni sudovi donose odluke u kojima se i kaže šta da se učini.

Roba štetna za zdravlje

“Duhan i cigarete se najčešće uništavaju, jer je riječ o robi za koju ne postoji nikakva dokumentacija o porijeklu, ne zna se šta je sastavni dio te robe i ona bi mogla dodatno biti štetna za zdravlje ljudi ako bi je konzumirali”, objašnjava Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju UIO BiH.

U šest mjeseci 2021. godine UIO je izdao 91.911.782 komada akciznih markica, kojima mora biti obilježena svaka paklica cigareta i pakovanje duhana. U prvih šest šest mjeseci lani izdato ih je 96.491.968.

Koliko država dobije od akciza

“Da bi se duhan i cigarete legalno prodavali u BiH, moraju biti obilježeni akciznim markicma koje izdaje UIO. Svaka kutija cigareta ili pakovanje duhana koji nisu obilježeni akciznim markicama ili koji su obilježeni akciznim markicama drugih zemalja, nelegalno se prodaju u BiH”, objašnjava Kovačević.

Po pitanju prihoda od akciza na duhan i duhanske prerađevine UIO je u šest mjeseci prikupila 374,1 milion KM, dok je u istom periodu 2020. godine prikupljeno 375,9 miliona maraka.

Izvor: klix.ba

The post Za pola godine u BiH oduzeto 2,9 miliona KM nelegalnog duhana i cigareta appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.