Zajednička dženaza i ukop 9 žrtava rata iz Podrinja

Jutros je  ispred Koomemorativng centra Tuzla ispraćeno devet posmrtnih ostataka devet Zvorničana čija će tijela biti ukopana na šehidskom mezarju u Gornjoj Kalesiji.

Radi se o osam žrtva bošnjačke nacionalnosti ubijenim 1992. godine na području Zvornika i Kalesije i jednoj žrtvi ubijenoj tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine, a kojima će se danas klanjati zajednička dženaza.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana je Jasmin Smajić koji je imao 19 godine kada je ubijen tokom genocida u julu 1995. u Srebrenici.  Među žrtvama koje će biti ukopane na mezarju Gornja Kalesija u Zvroniku, četiri žrtve su starije žene, starosti od 62 do 76 godina. Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Fatima Hodžić, koja je imala 76 godina.

Žrtve koje će biti ukopane danas u mezarju Gornja Kalesija u Zvorniku su:

1.      Jasmin ( Hasib) Smajić, rođen 1976. u Gornjoj Kamenici, općina Zvornik;

2.      Asim (Avdo) Buljubašić,  rođen 1940. u Zvorniku;

3.      Murto (Muzafir) Hajdarević, rođen 1956. u mjestu Gušteri, općina Zvornik;

4.      Meho (Ešef) Mustafić, rođen 1954. u mjestu Drinjača, općina Zvornik;

5.      Ibrahim (Abdulah) Mehinagić, rođen  1952. u Zvorniku;

6.      Hasiba (Kadrija) Arifović, dj. Manjić, rođena 1930. u mjestu Kamenica, općina Zvornik;

7.      Šaha (Huso) Ajanović, dj. Huseinović, rođena 1928. u mjestu Đulići, općina Zvornik;

8.      Hanifa (Salko) Hodžić, dj. Hasanović,  rođena 1921. u mjestu Šetići, općina Zvornik;

9.      Fatima (Mustafa) Hodžić, dj.Omerović, rođena 1916. u mjestu Šetići, općina Zvornik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.