Zaštita kulturno-historijske i prirodne baštine značajan doprinos kulture sjećanja

Dosadašnji rad, provedene, ali i planirane aktivnosti Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno – historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona bile su tema današnjeg sastanka direktora Zavoda Kemala Nurkića i njegovih saradnika sa premijerom Tuzlanskog kantona Jakubom Suljkanovićem i ministricom kulture sporta i mladih Slavenom Vojinović.

Nakon prezentacije časopisa za baštinu, kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe „Baština sjeveroistočne Bosne“ i kataloga „Nacionalni spomenici Tuzlanskog kantona“ čiji je izdavač Zavod, premijer Suljkanović je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje Zavod postiže sa izuzetno skromnim, kako materijalno tehničkim, tako i ljudskim resursima.

„Ovo su izuzetno značajna djela koja objedinjuju i sistematično prikazuju značajnu kulturnu, historijsku i prirodnu baštinu našeg kraja, te daju značajan doprinos našoj kulturi sjećanja“ rekao je premijer Suljkanović ističući bitnost zaštite bogate kulturno-historijske i prirodne baštine našeg kraja.

Ministrica Vojinović je ovom prilikom istaknula da brojni historijski i spomenici kulture osim historijskog značaja, imaju i ogroman turistički potencijal, te s tim u vezi pozvala na povezivanje i umrežavanje institucija koje mogu dati doprinos u promociji i ostvarivanju ovog potencijala.

Imajući u vidu sve navedeno, danas je izražena podrška radu i budućim aktivnostima Zavoda.

Osim premijera Suljkanovića i ministrice Vojinović sastanku su danas prisustvovali i savjetnici premijera Zijad Mahmutović i Muzafer Brigić, dok su u ime Zavoda uz direktora Nurkića bile Munisa Kovačević i Merima Pašić.

DK

Objava Zaštita kulturno-historijske i prirodne baštine značajan doprinos kulture sjećanja pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.