Ferhatovic "Petica" Sarajevo
Ferhatovic "Petica" Sarajevo

Zašto treba svugdje otići i vidjeti svašta ? Ćevapi su zakon u Sarajevu !

Cevabdzinica Ferhatovic "Petica" Sarajevo
Cevabdzinica Ferhatovic "Petica" Sarajevo

 

Ferhatovic Cevapi Sarajevo

Nema internet portala sa našeg područja koji nije prenio priču o bosanskim autentičnim ćevapima i kako se isti prave u Sarajevu. Ko nije, neka pogleda odličan prilog SAT1 njemačke televizijske kuće koja je poslala svog kuhara gosp. Hoffmanna da napravi TV emisiju o ćevapima.

Web Stranica SAT1 televizije sa TV emisijom o ćevapima

Mi smo otišli do Sarajeva, maksuz da pojedemo te ćevape kod Ferhatovića.

I ?

Nema se tu šta dodati, ćevapi su odlični. Ljepota od ukusa samog somuna. Tamam je jak i luk i tako fino nasječen, da ti se topi u ustima. Samo bih se na količinu samog kajmaka uz ćevap ja, poguzija, požalio. Žao mi bilo što nema još jedno dvije kašike više.

Jeo bih onaj somun uz onakav kajmak, mensečini i dan i noć. Savršenstvo od kajmaka. Za ćevapčiće ne mogu da nađem odgovarajuće epitete. Perfektno napravljeno meso bez ikakvih aditiva u sebi. Osjetiš da je prirodno meso i masnoća u ćevapima. Uz kombinaciju ovih gore sastojaka i ovako spremljeni nije ni čudo što su ćevapi postali nacionalni simbol Bosne i Hercegovine.

Enterijer Ferhatovic "Petica" Sarajevo
Što mi se takođe svidjelo je sam enterijer ćevabdžinice Ferhatović "Petica".
Namještaj (stolovi i stolice) u ćevabdžinici je od visokokvalitetnog materijala i napravljen od strane bosanske firme ARTISAN. Pogledajte o kojim se to profesionalcima radi, kada je u pitanju visokokvalitetan i dizajnerski namještaj na ovom linku http://artisan.ba/. Sigurno ćete nešto naći i za vas ovdje (samo ponesite dosta novca :)).

 

Jelovnik naslovna Ferhatovic "Petica" Sarajevo

Enterijer nije samo da je ukusno namješten već je i bezprijekorno čist. Gdje god da pogledaš vidiš da se vlasnici i radnici brinu o svome radnom mjestu. Prije svega njima radnicima i vlasnicima ove ćevabdžinice je tu lijepo i ugodno raditi a i nama posjetiocima je ugodno boraviti u ovom restoranu.

Obratili su pažnju i kako će im izgledati jelovnik karta i kako će demir na pendžeru izgledati. Hoće li biti heklanje na stolu i ibrik na stalku iznad. Kako će istaći neki detalj uz pomoć svjetla i ja lično mogu samo da na ovaj način iskažem moje divljenje i respekt ljudima koji stoje iza ćevabdžinice Ferhatović "Petica". Svaka vam čast i preporučiti ću vas svugdje!

Trebali bi i ovi naši srebrenički vlasnici ovakvih i sličnih objekata da malo pogledaju kako to napredan svijet radi, ne moraju daleko ići, eto do Sarajeva je samo 145km. Pa neka malo pogledaju kako se može jednostavno i ukusno namjestiti objekat, da je posjetiocu drago tu doći. Pojedini ovakvi objekti u ovoj našoj maloj čaršiji nisu renovirani već 20-tak godina i nije, mensečini, ni 20 maraka u godini uloženo u renoviranje sećija, stolova i stolica. U međuvremenu su došli novi standardi i vaše cijenjene mušterije traže više i bolje. Isto kao što vi, vlasnici objekata, želite svake godine više (para) od nas za vaše usluge, potrudite se živi bili ili će vas vrijeme pregaziti.

 

 

 

Ferhatovic "Petica" Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

OmerBeg

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.