Završena superanaliza flaširanih voda: Evo šta je ustanovljeno

Superanaliza je rađena u Zavodu za javno zdravstvo FBiH koji je prvobitno i plasirao informaciju o “zagađenoj vodi.

Superanaliza je rađena u Zavodu za javno zdravstvo FBiH koji je prvobitno i plasirao informaciju o “zagađenoj vodi.

“Superanaliza je rađena u Zavodu za javno zdravstvo FBiH koji je prvobitno i plasirao informaciju o “zagađenoj vodi”, objavio je isti medij. 

Podsetimo, sredinom novembra plasirana je informacija da sedam od 70 flaširanih voda u Federaciji Bosne i Hercegovine sadrže bakterije koje ne smiju biti prisutne, a to je bio rezultat monitoringa uzoraka pakiranih prirodnih voda za piće kojeg je proveo Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH.

Direktor Zavoda Siniša Skočibušić tada je kazao da su uzorci uzeti iz maloprodajnih objekata na području Federacije BiH, ali nije otkrio o kojim se vodama radi. 

Nakon što su izazvali, najblaže rečeno, bojazan kod stanovnika BiH, iz Zavoda su se potom ušutili o cijelom slučaju, a onda više od 20-ak dana kasnije ipak su se odlučili oglasiti. 

Uz konstataciju da nije bila u pitanju „službena kontrola“ po zahtjevu nadležnih uprava za inspekcijske poslove, istakli su da nisu ovlašteni da objave imena proizvođača voda, “jer naše ingerencije završavaju dostavom rezultata monitoringa nadležnoj upravi za inspekcijske poslove”.

Tada su također naveli da je ono što mogu potvrditi činjenica da pronađena onečišćenja nisu u količini koja bi bila štetna po ljudsko zdravlje.

Također, sa žaljenjem su konstatirali da su aktivnosti Zavoda na monitoringu, čiji je jedini cilj bio pojačati institucionalni nadzor i spriječiti potencijalne neregularnosti u budućnosti, u javnosti izazvale zabrinutost, što im nije bila namjera.

I sada se, kako je objavila Istraga.ba, soperanalizom potvrđeno da su sve analizirane vode u Federaciji BiH uredne.

Objava Završena superanaliza flaširanih voda: Evo šta je ustanovljeno pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.