Zehrudin Osmanović osvojio zlatnu medalju

Redovni profesor Tehnološkog fakulteta u Tuzli Zehrudin Osmanović osvojio je zlatnu medalju na “71. Međunarodnoj izložbi ideja, inovacija i novih proizvoda, iENA” u Nirnbergu za inovaciju “Uklanjanje taloga koksnog plina iz koksnih baterija”.

Iz Asocijacije inovatora BiH ističu da o kvalitetu inovacije najbolje govori činjenica da je nagrađena zlatnim medaljama na sve tri prethodno održane izložbe – u Istanbulu, Skoplju i Zagrebu.

Svojevrsno priznanje Osmanoviću uputio je međunarodni žiri, sastavljen većinom od univerzitetskih profesora, ističući da spada u mali broj kolega koji se, uz obrazovni rad, uspješno bave primijenjenim inventivno-istraživačkim radom.

Zamalo je izmakla zlatna medalja još jednom tuzlanskom inovatoru Faiku Berberoviću, za inovaciju za “Piramidalni rasplinjač ugljene prašine”. Nakon zlatnih medalja u Skoplju i Zagrebu, u Nirnbergu je dobio srebrenu. Riječ je o tzv. difuzoru koji, kao katalizator, ubrzava i pospješuje izgaranje ugljena u termo-elektranama.

Bronzanu medalju dobila je Sarajka Nađa Zubčević, magistrica bioloških nauka, za “Antibakterijsku dasku za toaletnu šolju”. Radi se o preklopnoj dasci koja uništava 99,8 posto bakterija na zahodskim šoljama. Bronzu je dobio i Sašenko Sadiković, iz Ljubuškog za “Ručni uređaj za punjenje vreća” koji omogućava brzo punjenje vreća rastresitim materijalima, kao što su pijesak, šljunak, žitarice i slično.

Specijalno priznanje dobio je Trebinjac Borko Babalj od Marokanskog udruženja inovatora, za “Voćnu smjesu za otapanje glutena”. Marokanci su istakli da u njihovoj zemlji postoji velika potreba za sredstvom za prevenciju glutenske bolesti.

zvanredan uspjeh ostvarili su članovi Udruge inovatora Hrvatske – Josip Šincek iz Varaždina dobio je Grand prix “iENA 2019.” i Evropskog udruženja inovatora!

Na izložbi je predstavljeno oko 800 inovacija iz 40 zemalja, saopćeno je iz Asocijacije inovatora BiH.

Izvor: Radiosarajevo.ba
The post Zehrudin Osmanović osvojio zlatnu medalju appeared first on Lukavački.ba. Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.