Živi spomenici – Zaboravljena djeca rata

Udruženje „Zaboravljena djeca rata“ iz Sarajeva u saradnji sa ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, realizuje projekat „Živi spomenici“. Nakon uspješne realizacije prve aktivnosti mirovnog kampa, došlo je vrijeme za drugu aktivnost projekta „Živi spomenici“, a to su mirovne akcije. Planirano je pet mirovnih akcija, u pet gradova Bosne i Hercegovine, od kojih nam treća dolazi iz Tuzlanskog kantona.Mirovna akcija koja se sprovodi naredna dva dana, sprovoditi će se u tri grada Srebreniku, Gradačacu i Kalesij, a akcija podrazumjeva farbanje klupa u tri javna parka i ozelenjavanje javne površine. Prvog dana, ponedeljak 24.05. akcija će biti realizovana u poslijepodnevnim satima u Srebreniku i Gradačcu, a 25.05. u popdnevnim satima u Kalesiji. Ideju „Šarenih klupa i ozelenjavanje parka“ osmislili su učesnici iz gradova Srebrenik, Gradačac i Kalesija, koji kroz ovu mirovnu akciju žele da unaprijede svoje lokalne zajednice, uljepšaju javni prostor gradskih parkova i pošalju poruku mira, solidarnosti i jednakosti.Ovom incijativom žele pokazati da mostovi mira, bez obzira na prošlost, mogu da se grade uz udružene snage i zajednički cilj, a to je budućnost u miru.Za sve dodatne informacije, budite slobodni da nas kontaktirate na broj +38762 355 532 ili na email: [email protected] priprode mirovne akcije, koje su raspoređene u više gradova, nismo u mogućnosti da Vam ponudimo satnicu za izjave. Molimo Vas da nas kontaktirate kako bi se dogovarali. Izjave za medije davati će: Muhamed Tucaković, koordinator projekta; Esad Huseinbašić, učesnik iz Gradačca; Amir Musić, učesnik iz Srebrenika i Merima Osmanović, učesnica iz Kalesije.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.