Značaj vatrogasnih aparata za gašenje požara u školama

Obično su škole same po sebi velike zgrade, s velikom cirkulacijom ljudi koji ulaze ili izlaze iz prostorija tokom dana. Kako je većina učenika zajedno sa profesorima i nastavnicima, te pomoćnim osobljem, ta koja koristi prostor škole za svoje nastavne i vannastavne aktivnosti, važno je da svi budu sigurni u svakom trenutku, a to uključuje i rizik od nastanka požara.

Posebno je važno školu i školske prostorije osigurati sa pravim vrstama, zatim dovoljnom količinom vatrogasnih aparata, te ih postaviti na najprikladnija mjesta. Također, jako bitna stvar koju treba uraditi jeste da osoblje škole bude obučeno o tome kako da ih koriste u slučaju da dođe do požara. Ova obuka je od jako bitna za svaku školsku ustanovu, jer u užurbanom prostoru kakav je škola gdje imamo veliku koncentraciju učenika i osoblja, svako pravovremeno reagovanje na neku vrstu opasnosti je od krucijalne važnosti kako bi se spriječilo nanošenje štete ljudima ili imovini.

Vrste vatrogasnih aparata za gašenje požara u školama

Postoji mnogo različitih vrsta vatrogasnih aparata u zavisnosti o vrsti požara. U nastavku vam donosimo klasifikaciju vatrogasnih aparata koji bi trebali da se nalaze u svim školama i školskim prostorijama.

Vatrogasni aparat klase “A”

Općenito se smatraju najprikladnijim za korištenje u slučaju požara u i oko školske ustanove, jer su efikasni protiv požara izazvanih papirom, drvetom, tekstilom i plastikom. Oni bi mogli biti smješteni u učionicama i hodnicima prema veličini same zgrade i broju spratova, o čemu treba kontaktirati stručnjake iz oblasti zaštite od požara koji će izvršiti procjenu rizika i posavjetovati vas o broju i rasporedu, te najboljim lokacijama za postavljanje vatrogasnih aparata.

Vatrogasni aparat klase “B”

Efikasan je protiv zapaljivih tečnih požara, uključujući ulje, benzin, kerozin ili boju. Najprikladiniji su za korištenje u školskim kuhinjama i kantinama gdje usljed korištenja friteze, ili nekog drugog kuhinjskog aparata može doći do zapaljivanja. Opet broj vatrogasnih aparata i njihov položaj zavisiće o veličini kuhinje i broju uređaja koji bi se u konačnici mogli smatrati rizikom od nastajanja požara.

Vatrogasni aparat klase “C”

Vatrogasni aparat klase “C” zbog svoje važnosti i karakteristika koje sadrži, trebao bi se postaviti u naučnim laboratorijama škole (ukoliko postoji) jer se koristi za gašenje zapaljivih plinova kao što su na primjer propan i butan.

CO2 vatrogasni aparati za električnu opremu

Ova vrsta vatrogasnih aparata sa ugljen-dioksidom, trebala bi se nalaziti i u naučnim labaratorijama, a i u školskim kuhinjama. Također, jako važno CO2 vatrogasni aparati moraju se nalaziti u učionicama sa IT opremom gdje najprije može doći do požara usljed kratkog spoja na nekom od računara, ili ostale prateće opreme.

Kako zaštiti vatrogasne aparate od vandalizma

Vandalizam, tj. uništavanje vatrogasnih aparata u školama iznanađujuće je čest. Najčešće se to dešava u krugu zajedničkih prostorija koje svi koriste kao što su hodnici, predulazi itd. Za borbu protiv vandalizma trebali biste osigurati da su svi vatrogasni aparati u školi spremljeni u propisno obilježene ormariće koji se mogu zaključati.

Također biste mogli razmotriti mogućnosti nabavke i skladištenja rezervnih vatrogasnih aparata na nekom mjestu koje je lahko pristupačno u slučaju požara, ali i sigurno od toga da neće biti uništeni, kao i za zamjenu pokvarenih ili uništenih aparata.

Servisiranje i održavanje vatrogasnih aparata

Ono što je važno da se ne zaboravi jeste da sve vatrogasne aparate treba redovno servisirati i održavati. Odgovorna osoba zadužena za zaštitu od požara u školama mora minimalno jednom mjesečno vizuelno provjeriti sve vatrogasne aparate, sukladno svim propisanim koracima kako bi se otklonili svi vizelni nedostaci, dok jednom u 6 mjeseci ih treba odnijeti na servisiranje i održavanje kako bi se osiguralo da su u ispravnom stanju.

Ukoliko zelite vise informacija potrazite ih na vatrozastita.com

Objava Značaj vatrogasnih aparata za gašenje požara u školama pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.