Utvrđene cijene studiranja po semestru na Univerzitetu u Tuzli

Vlada TK dala je danas saglasnost za upis 2045 studenata na prvi ciklus studija na fakultete/akademiju Univerziteta u Tuzli za narednu akademsku godinu. Formirane su i cijene studiranja po semestru koje kreću od 100 KM za studente koji će studirati na teret Vlade TK, od 600 do 900 KM za studente koji sami finasirati svoje školovanje. Akademija dramskih umjetnosti, medicinski fakultet i odsjek zdravstvenih studija Medicinskog fakulteta i ove godine najskuplji su za studiranje.

750 KM po semestru je na fakultetu Elektrotehnike i to na studijskom programu ET i računarstvo, na farmaceutskom fakultetu, mašinskom, prirodno matematičkom, rudarsko geološko građevinskom i na tehnološkom fakultetu. 600 KM po semestru je na Edukacijsko rehabilitacijskom, ekonomskom, te na fakultetu za tjelesni odgoj i sport i na fakultetu Elektrotehnike za studijski program informatika, te na filozofskom fakultetu i pravnom“ rekla je Nermina Mehinović, dekanesa Elektrotehničkog fakulteta UNTZ.

Za studente koji će se od naredne škosle godine školovati na teret Budžeta TK predviđeno je 1095 mjesta. 900 je planirano za samofinansirajuće i 50 za vanredne studente, koji će plaćati 750 KM po jednom semestru. Cijena drugog ciklusa 2400 KM, a trećeg od devet do 14 hiljada KM.

„Upisne kvote UNTZ su i ove godine u standardim okvirima, a predložene su na osnovu raspoloživih prije svega ljudskih, ali i prostornih resursa, opreme interesa za studij i ono što nas najviše opredjeljuje pri određivanju upisnih kvota je prije svega interes tržišta“ kaže dekanesa Mehinović.

DK

Objava Utvrđene cijene studiranja po semestru na Univerzitetu u Tuzli pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.