Na cestama BiH od početka 2019. poginulo 115 osoba

Na bosanskohercegovačkim putevima u prvih šest mjeseci 2019. godine dogodilo se više od 15.800 saobraćajnih nesreća u kojima je, prema podacima nadležnih institucija, smrtno stradalo 115 osoba, a oko 660 ih je teže povrijeđeno.

U izvještajnom periodu januar-juni 2019. godine na području Federacije BiH evidentirano je 11.036 saobraćajnih nesreća. Ishod je 67 poginulih osoba, 380 je zadobilo teže, a 2.558 osoba lakše tjelesne povrede.

“Kada je u pitanju uzrok u 2.494 saobraćajne nesreće to je neprilagođena brzina, u 378 saobraćajnih nesreća je uzrok uticaj alkohola, u 110 slučajeva uzrok je klizav put, u 23 slučaja je to odron na putu, u sedam slučajeva uzrokom je neispravan uređaj za kočenje, oštećenje puta i nedostatak saobraćajne signalizacije uzrokom su u po četiri slučaja saobraćajnih nesreća, a u 8.016 slučajeva su upitanju ostali uzroci”, naveli su za AA iz Federalne uprave policije (FUP).

Dodaju da je tokom izvještajnog perioda kontrolisano ukupno 606.708 vozila i vozača i tom prilikom je utvrđeno da je 7.331 vozač upravljao vozilom pod utjecajem alkohola.

Iz FUP-a navode da je u prvih šest mjeseci tekuće godine stradalo ukupno 367 pješaka, od kojih je njih 13 poginulo, 89 je zadobilo teže, a 265 lakše tjelesne povrede.

Za prvih šest mjeseci 2019. godine je u Republici Srpskoj evidentirano 4.715 saobraćajnih nesreća, što je više za 39 ili 0,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. U ovim saobraćajnim nesrećama smrtno je stradalo 46 osoba, dok je teže povrijeđeno 269.

“Analizirajući uzroke saobraćajnih nezgoda, evidentno je da je najčešći uzrok bila nepropisna i neprilagođena brzina – 18,6 posto, a od ukupno 42 saobraćajne nezgode s poginulim licima, u devet ili 21.4 posto nezgoda je kod učesnika utvrđeno prisustvo alkohola”, saopšteno je ranije iz MUP-a RS.

Na području Brčko Distrikta BiH prošle godine zabilježeno je oko 120 saobraćajnih nesreća u kojima su poginule dvije osobe, a 19 ih je teže povrijeđeno, potvrđeno je iz policije.

DK

Objava Na cestama BiH od početka 2019. poginulo 115 osoba pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.