Tvrđava Gradina Srebrenik

Da li je spašen euro?

Ministri finansija EU-a postigli su nakon maratonskih razgovora u Briselu dogovor o uspostavi kriznog fonda za pomoć zemljama eurozone koje se nađu u finansijskim poteškoćama. Komentar Rolfa Wenkela.

Prije 15 mjeseci, u februaru 2009. godine, profesor ekonomije na Univerzitetu u Tuebingenu, Joachim Starbatty, u razgovoru za DW je rekao: „Grčka bi zapravo morala devalvirati za 40 posto. Euro se nalazi pred ispitom izdržljivosti.“ Možemo biti sigurni: Ono što zna jedan profesor, koji se svojevremeno bez uspjeha zalagao protiv uvođenja eura, to isto u najmanju ruku podjednako dugo znaju i tzv. hedge fondovi i drugi investitori. Oni su dakle više od jednog desetljeća zbijali svoje redove kako bi srušili utvrdu koja je ionako bila pred rušenjem: Najprije ćemo uzeti Manhattan, potom ćemo uzeti Berlin. Prvo ćemo zauzeti Grčku, potom i euro.

Pri tome su hedge fondovi postupali izuzetno metodično i savršeno racionalno. Oni su jednostavno iskoristili ogromnu neravnotežu između trgovinskog bilansa zemalja članica unutar eurozone kako bi svoj kapital višestruko uvećali. Grčka je bila prvi i jednostavno probni slučaj. Špekulacijom s grčkim državnim obveznicama oni su računali na skori državni bankrot, a osiguranjima za slučaj nemogućnosti isplate kredita koja su dogovorena izvan berze i koja ne podliježu nikakvom nadzoru, samo su poticali takav razvoj događaja.

Kupovina vremena

Prvi paket pomoći, koji su dogovorile zemlje EU i Međunarodni monetarni fond (MMF), bio je ništa drugo nego kupovina vremena. Grčka u naredne dvije do tri godine se ne mora obraćati međunarodnom tržištu kapitala kako bi se refinancirala. Privreda Grčke će morati imati godišnji rast veći od četiri posto kako bi zemlja vlastitom snagom mogla početi sa smanjenjem dugova. Ipak, s obzirom na rigidne mjere štednje tamo se prije očekuje recesija, a zemlje eurozone će nakon toga vremena stojati pred istim problemom kao i danas. Računica hedge fondova je jednostavna: ono što funkcionira u Grčkoj, može funkcionirari i u Portugalu, Španjolskoj ili Italiji.

Dugo je trajalo prije nego što su europski političari zaduženi za financije i guverneri centralnih banaka shvatili: Nije riječ o Grčkoj ili Portugalu, riječ je o euru. Sadašnji paket pomoći namijenjen stabilizaciji eura trebao biti biti jasan signal: Špekulacije s eurom neće biti dopuštene. A kako bi ovaj signal uopće djelovao, izdvojena je nezamislivom sumom od pola biliona eura.

Sada ostaje da se sačeka koliko dugo će ovaj signal imati učinka. Jer, monetarne mjere su samo jedna strana medalje. Ako njih ne budu slijedile reforme financijskih institucija i promjena pravila na financijskim tržištima, ni ova suma neće biti dovoljna da spriječi špekulacije s eurom.

Izvor: Deutsche Welle

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

2 0 komentara

  1. bogami biti ce zajebano

  2. Nece da oslabe EURO, nece inflaciju, a sta onda hoce ?

Komentariši