Obavijest Grada Srebrenika: Odluka o ograničenju korištenja pitke vode iz gradskog vodovoda

Redukcija Vode Srebrenik

Obavijest Grada Srebrenika: Odluka o ograničenju korištenja pitke vode iz gradskog vodovoda

Grad Srebrenik, na osnovu člana 37. Statuta Grada i člana 42. Odluke o vodosnabdijevanju, donosi odluku o ograničenju upotrebe pitke vode zbog nepovoljne hidrološke situacije i nestašice vode u gradskom vodovodu, kojim upravlja JP „Vodovod i kanalizacija“ d.d. Srebrenik.

Zabranja Koristenja Vode 2024

Zabrane:
Upotreba vode iz gradskog vodovoda zabranjuje se za sljedeće aktivnosti:

  1. Punjenje bazena za kupanje;
  2. Zalijevanje zelenih površina, travnjaka, plastenika i voćnjaka;
  3. Pranje betonskih i asfaltnih površina;
  4. Pranje automobila, osim u registrovanim autopraonama;
  5. Druge aktivnosti osim korištenja za piće, pripremu hrane i sanitarne potrebe.

Iznimke:
Zabrane se ne odnose na potrebe vatrogasne službe i JU Dom zdravlja Srebrenik.

Stupanje na snagu:
Zabrane stupaju na snagu 24 sata nakon zvaničnog obavještenja, a trajat će do daljnjeg. Nadzor nad provođenjem vrši gradska komunalna inspekcija. U slučaju nepoštivanja, moguće su novčane kazne od 200 KM do 5.000 KM.

Pozivamo sve građane na odgovorno i racionalno korištenje vode kako bismo zajedno prevazišli ovu krizu.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.