Od danas i zvanično imamo status Grada

Zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH podržali su prijedloge da gradovi postanu Čapljina, Ljubuški, Gradačac, Visoko, Živinice, Gračanica i Srebrenik.
Rasprava o prijedlozima da se općine u Federacijie BiH proglase gradovima izazvale su žestoku polemiku u Parlamentu FBiH, iz koje se moglo zaključiti da je pristup evropskim fondovima glavni razlog zbog kojeg su pokrenute inicijative da se općine proglase gradovima.

Prijedloge da se navedene općine proglase gradovima mora potvrditi i Dom naroda Parlamenta FBiH.

'Neki kažu da je to samo titula i mrtvo slovo na papiru. Ipak preustrojenjem općine u grad sredina dobija više. Prije svega uvijek se posmatra kao na urbanu sredinu s više mogućnosti za ekonomski razvoj.

Otvara se mogućnost apliciranja na pristupne fondove za projekte namjenjene gradovima.

Primjer je Tuzla koja ja prije pet godine dobila status grada. Nedugo za tim aplicirali su i tako obnovili zgradu Poslovno tehnloškog centra za čiju su obnovu i opremanje uožili oko pola miliona eura. Poslovno tehološki centar okupllja mlade obrazovane ljude sa poslovnim idejama, prije svega programere i inžinjere. Nakon dobijanja statusa grada dobili su i poziv da idu u „Mrežu jakih gradova“ i „Mrežu pametnih gradova“ što je otvorilo dodatne mogućnosti za svaki vid razvoja. (Izvor: pressing.ba)'

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.