Po prvi put pucnjem topa sa Starog grada Srebrenika označeno vrijeme iftara

Paljenjem kandilja na brojnim srebreničkim džamijama i po prvi put pucnjem iz topa sa Starog grada  (Gradine),u Srebreniku je ozvaničen kraj prvog dana posta u najodabranijem islamskom mjesecu ramazanu.

Pucanj iz topa koji označava kraj posta je tradicija bosanskih muslimana stara više od stotinu godina, a od danas pucanj iz topa sa stare srebreničke kule svake ramazanske večeri označavati će vrijeme iftara – kraj cjelodnevnog posta muslimana.

Projekat postavljanja i pucanje topa koji označava vrijeme iftara je pokrenut od strane Medžlisa Islamske zajednice Srebrenik koji je i zvanični nosilac svih aktivnosti putem Udruženja Ilmijje Srebrenik.

Iz ovog udruženja navode kako je
Generalni pokrovitelj ovogodišnjih aktivnosti  Načelnik općine Srebrenik Nihad Omerović, bez koga bi bilo nemoguće realizovati ovakav jedan projekat u veoma kratkom vremenskom roku.

Također ne zaboravljaju spomenuti angažman Mustafe ef. Kovača, Naima ef. Turnadžića, te Enesa Bešića, člana Gorske službe spašavanja Srebrenik koji je bio nosilac svih aktivnosti u izradi topa, postavljanju istog, a u narednim danima će biti ovlašteni topdžija koji će će provjeravati i puniti top, te pucnjem donositi osmijeh na lice postača na području Srebrenika.

Nosioci o ovog projekta dodaju da su postavljanjem topa na Stari grad Srebrenik obogatili i turističku ponudu i da se nadaju povećanju broja posjetilaca zbog ove svojevrsne atrakcije. Pozivaju stanovnike Srebrenika da dođu na Gradinu, ponesu hranu i vodu  i da u ovim ljetnim danima uživaju u  pogledu  čekajući pucanj topa i kraj posta.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.