Poslodavci traže odgovore na inicijativu UPFBiH za rasterećenje privrede

Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine insistira na hitnom donošenju seta zakona iz oblasti javnih finansija, koji će imati reformski karakter i koji će rezultirati traženim reformama u smislu značajnog rasterećenja privrede i poboljšanja poslovnog ambijenta.

Iz UPFBiH od Vlade FBiH traže da hitno provedu zaključak Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH od 10. aprila  ove godine i u skupštinsku proceduru dostave izmjene i dopune ključnih reformskih zakona.

UPFBiH insistira na smanjenju stopa doprinosa i očekuje usvajanje  takvog Zakon o doprinosima FBiH koji neće biti puka kozmetika postojećeg stanja, nego suštinska reforma oblasti za koju su se svi složili da je u ovome trenutku preopterećena.

– Svjesni smo da u donošenju odluka Vlada FBiH mora voditi računa o stabilnosti budžetskih prihoda i vanbudžetskih fondova. I upravo zbog toga smo i predložili da se Vlada FBiH kroz izmjene i dopune zakona obaveže da će u skladu sa općim razvojem i rastom budžetskih prihoda kontinuirano raditi na smanjenju stopa doprinosa sve dok oni ne dođu na nivo od 26,5 posto, što je stopa koju poslodavci u FBiH smatraju pravom reformskom i razvojnom stopom – ističu iz UPFBiH.

Također, smatraju kako je potrebno značajno podići neoporezivi dio plaće, uvesti poreznu olakšicu za reinvestiranje,  ukinuti i smanjiti parafiskalne namete, prestati sa haračem fondova zdravstvenog osiguranja prema poslodavcima kada se govori o troškovima plaćanja bolovanja, značajno povećati minimalnu plaću i preduzeti čitav niz drugih mjera koje će poboljšati poslovni ambijent.

– Dok se u svim zemljama regiona te zemljama EU, kontinuirano radi na smanjenju javnog zahvatanja iz realnog sektora i džepova građana, kod nas se samo uvode novi i povećavaju postojeći nameti – upozoravaju iz UPFBiH.

Napominju da je u posljednje tri godine u FBiH zabilježen rast budžetskih prihoda od 1,3 milijarde KM, ali niti jedna KM od sredstava ostvarenih rastom nije vraćena privredi. Iz Udruženja poslodavaca FBiH pozivaju Vladu i Parlament FBiH na odgovorno ponašanje, da prestanu  pričati o reformama koje to nisu i da konačno počnu djelovati.

Pri tome, kako ističu, teret reformi mora biti ravnomjerno raspoređen, kako bi rezultate i dobre strane reforme osjetili svi, od budžeta, vanbudžetskih fondova, poslodavaca, radnika i u konačnici građana, koje upravo pravna i finansijska nestabilnost tjeraju da napuste Bosnu i Hercegovinu.

Objava Poslodavci traže odgovore na inicijativu UPFBiH za rasterećenje privrede pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.