Rječnik lokalnih izraza Srebrenika

Izvor: [Rječnik lokalnih izraza Srebrenika](https://srebrenik.net/rjecnik/)

Stare riječi i izrazi iz Srebrenika i okoline predstavljaju pravi kulturni dragulj koji svjedoči o bogatoj tradiciji i nasljeđu ovog kraja. Korištenje lokalnih izraza doprinosi očuvanju identiteta i posebnosti jednog naroda. Na primjer, riječ "šefija" označava prvog komšiju ili vlasnika prvog susjednog zemljišta, dok "torlo" opisuje osobu sa izrazito velikom stražnjicom.

Jedna od zanimljivih riječi je "pasifka", koja označava lopatu za vejanje žita nakon vršidbe. Ova riječ, kao i mnoge druge, povezana je s agrarnim načinom života koji je dominirao u prošlosti. Tradicionalne aktivnosti poput žetve, vršidbe i drugih poljoprivrednih radova bile su centralni dio života zajednice, a posebni alati i tehnike imali su svoje specifične nazive.

Muslimanska Kuca
Muslimanska Kuca
"Veranda" je još jedan primjer riječi koja se koristi u ovom području, a označava široki natkriveni prostor ispred ulaznih vrata kuće. Ova riječ odražava arhitektonske karakteristike starih kuća, gdje su verande bile mjesta okupljanja, razgovora i odmora nakon napornog radnog dana.

Lokalni dijalekti i izrazi također imaju svoje specifične riječi za opisivanje osobina i ponašanja ljudi. Tako "brbljo" označava osobu koja puno priča, često više nego što je potrebno, dok "rujka" opisuje nekoga ko je zagonetan i voli istraživati i kopati po arhivi. Ovi izrazi daju uvid u karakterne crte i društvenu dinamiku zajednice.

Posebno zanimljive su i riječi koje opisuju međuljudske odnose i ponašanje. Na primjer, "ćorluk" označava inat ili prkos, a osoba koja prkosi i tjeraju inat naziva se "ćorlučar". Ovi izrazi oslikavaju duboko ukorijenjene kulturne vrijednosti i stavove prema životu i međuljudskim odnosima.

Osim ovih primjera, postoji mnogo drugih riječi koje su specifične za Srebrenik i njegovu okolinu. Svaka od njih nosi sa sobom dio istorije, tradicije i kulture ovog kraja. Očuvanje ovih riječi i izraza važno je za očuvanje kulturnog nasljeđa i identiteta zajednice.

U današnje vrijeme, kada globalizacija i modernizacija mijenjaju jezik i način komunikacije, važno je zadržati i koristiti ove stare riječi kao podsjetnik na naše korijene i bogatu prošlost. One su most koji povezuje prošlost s sadašnjošću i pomaže nam razumjeti i cijeniti naše kulturno nasljeđe.

Izvor: [Rječnik lokalnih izraza Srebrenika](https://srebrenik.net/rjecnik/)

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …