Da li je zdravije jesti sirovo povrće ili ga kuhati? Jesu li svježe brokule hranjivije od smrznutih? Je li uzimanje odmrznute salate gubitak vremena?
Možda ćete biti iznenađeni odgovorima na ova naoko jednostavna pitanja. Ustvari, postoji nekoliko zabluda kada je u pitanju povrće. Jedna univerzalna istina je da bi većina nas trebala više jesti povrće.
Evo svojevrsnog vodiča za ono šta je činjenica, a šta zabluda kad je upitanju povrće.
Mit: Svježe povrće je hranjivije od zamrznutog
Činjenica: Istraživanja pokazuju da je ponekad hranjivije smrznuto povrće, ovisno o tome koliko je staro svježe povrće koje uzimate u supermarketu. To je zato što počinje gubiti na kvalitetu od momenta kad je ubrano. Smrznuto povrće se stavlja u frižider odmah poslije ubiranja, čime mu se sačuva većina hranjivih sastojaka.
Ipak, najbolje je sezonsko povrće ako želite dobiti najviše iz njega, okus i hranjivost. No, ako to niste u mogućnosti, smrznuto povrće nije uopće loša opcija.
Mit: Kuhano povrće je manje hranjivo od sirovog
Činjenica: To ovisi od povrća. Kuhanje uništava neke hranjive tvari, ali isto tako neke druge oslobađa. Uništava vitamin C i folne kiseline, zbog čega nije dobra ideja kuhati narandže.
S druge strane, kuhanje oslobađa vitamin A i čini hranjive tvari iz vlakana probavljivijim. Također je lakše za tijelo da apsorbira više likopena, antioksidansa u borbi protiv raka, iz kuhanog umaka od paradajza nego iz sirovog paradajza.
Mit: Ledena salata ne sadrži hranjive tvari
Činjenica: Ona je uglavnom vodena, tako da jedva da možete računati na vitamine. Ipak, Glavica sadrži male količine bjelančevina, vlakana, vitamina i minerala.
Istina je da ćete više hranjivih tvari dobiti iz drugog zelenila koje ima manje vode, no, suprotno raširenom vjerovanju, ledena salata ima određene prehrambene vrijednosti.
Mit: Domaće povrće uvijek je jeftinije
Činjenica: Sigurno je istina da domaći proizvodi mogu biti dobri za vaš budžet. To posebno vrijedi za vrijeme zrenja kad je velika konkurencija među poljoprivrednicima.
Međutim, nema garancije. Domaći poljoprivredni proizvodi nisu ni na koji način subvencionirani, tako da se plaćaju stvarni troškovi proizvodnje, bez velike uštede.
Neki od savjeta kako da dobro prođete kod domaćih poljoprivrednika: Na kraju dana poljoprivrednici će vjerojatno spustiti cijene kako bi se osloboditi tereta (idite ranije u kupovinu ako vam je odabir važniji od cijene). Upitajte trgovca za količinski popust, ako oni već ne nude nešto slično. Iskoristite posebne ponude povrća koje je s oštećenjima ili prezrelo. Cijene variraju, pa obiđite štandove prije kupovine.
Mit: Krompir će vas udebljati
Činjenica: Krompir je gotovo bez masti i ima malo kalorija. Ovo ukusno i jeftino korjenasto povrće sadrži zdravu dozu vlakana, što zapravo može učiniti da se osjećate zadovoljni i pomoći vam da izgubite na težini.
Dakle, sam po sebi krompir nije kaloričan, ali ako ga pržite ili kuhate uz određene dodatke, naravno da povećavate kaloričnost svog obroka.
Mit: Salata u kesicama je čista
Činjenica: I nije baš čista kao što se misli. Rezultati bakterioloških testova pokazali su "zajedničke pokazatelje slabe sanitacije i fekalne kontaminacije" u 39 posto od 208 testiranih paketa salate.
Tako da je veoma dobra ideja oprati još jednom povrće iz kesa prije jela, bez obzira na natpise kako je čak i triput oprano.
Mit: Poljoprivrednici nude samo organsku hranu
Činjenica: Samo zato što se radi o povrću, ne mora značiti da je to organska hrana. Ona bi trebala imati određeni certifikat za to, kako biste bili sigurni da je uzgojena bez sintetičkih gnojiva i pesticida.
Neki farmeri će reći da su u proceduri za dobivanje certifikata ili da nemaju novac da pokrenu procedu