Skoro pola bečkih domaćinstava nema automobile

I u Beču se obilježava Evropska sedmica mobilnosti, a riječ je o gradu u kojem skoro polovina domaćinstava nema automobil i u kojem nadležni tvrde da kontinuirano rade na unapređenju urbane mobilnosti.

U glavnom gradu Austrije nastoje da prijevoz bude što više ekološki prihvatljiv – širi se mreža biciklističkih staza, šetališta i poboljšava javni prijevoz.

Prema podacima gradske vlasti, prošle godine se skoro tri četvrtine puteva u Beču prelazilo biciklom, gradskim prijevozom i pješačenjem. Ove godine će kroz 44 projekta glavna biciklistička mreža biti proširena za dodatnih 17 kilometara. U fokusu je povećanje sigurnosti za bicikliste i nastavak gradnje biciklističkih staza koje su na pojedinim dijelovima prekinute.

Beč sebe smatra prijestolnicom za pješake. Bečlije su u 2021. više od trećine puteva (35 posto) prešli pješke. Kako bi još više bili motivisani na šetnju, izrađena je i aplikacija za brojanje koraka koji se potom mogu zamijeniti za poklone. Nadležni smatraju da i šetnja bečkim ulicama također postaje sve sigurnija i ugodnija. Brojne ulice i trgovi će u ovoj godini biti redizajnirani, ozelenjeni, rashlađeni, a saobraćaj smanjen.

Ukazano je da skoro polovina bečkih domaćinstava (47 posto) ne posjeduje automobile. Već godinama austrijska metropola ima više korisnika godišnjih karata za gradski prijevoz, koja košta 365 eura, nego registrovanih putničkih vozila. KLIX

Objava Skoro pola bečkih domaćinstava nema automobile pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.