Vodeće kompanije iz drvne industrije partneri Sarajevo Business Foruma

Vodeće kompanije iz domena drvne industrije i proizvodnje namještaja iz Bosne i Hercegovine prepoznale su Sarajevo Business Forum (SBF) kao dobru platformu za promoviranje potencijala BiH kao atraktivne “nearshoring” destinacije za kompanije iz Evropske Unije. Zaključak je ovo sastanka koji su rukovodeći ljudi Bosna Bank International (BBI) održali sa najznačajnijim domaćim privrednicima iz oblasti drvne industrije i proizvodnje namještaja.

“BBI banka zajedno s domaćim privrednicima prepoznaje “nearshoring” kao pristup koji u narednih pet godina može pozitivno promijeniti ekonomsku situaciju u BiH. Poduzetni ljudi, educirana radna snaga, prirodni resursi, pristup finansijama, kao i geografska blizina velikim tržištima čine našu državu dovoljno atraktivnom da bude pouzdan partner ekonomski razvijenijim zemljama iz Evrope, koje bi trebale razmotriti mogućnost realociranja svojih proizvodnih pogona iz drugih zemalja u BiH. Kompanije iz Evropske Unije, prenošenjem proizvodnje u BiH, pored prethodno navedenih benefita, mogu rizik ponovnog poremećaja u lancima snabdijevanja svesti na minimum”, izjavio je nakon sastanka Nedzad Gusic, član Uprave BBI banke za korporativno bankarstvo i investicije.

Smjernice za 11. Sarajevo Business Forum (SBF) 2022, koji će se održati u maju naredne godine iznijeli su: Kemal Čolak iz kompanije Promo Montažne kuće iz Donjeg Vakufa, Zlatan Uzunović iz Interior by Prevent iz Visokog, Damir Muhić i Mirza Hurem iz MS & WOOD” iz Fojnice, Edin Čaušević iz “Luxor XL” iz Sarajeva, Suad Ećo iz “Ećo Company Inside namještaj iz Sarajeva, Ernad Smajić iz MALAK JANJ iz Donjeg Vakufa, Adnan Smailbegović iz Woodteam iz Visokog, Emir Pajić iz EiM – Bhpal” iz Travnika, Taib Ibreljić iz kompanije Tamex d.o.o. iz Busovače i Nurdin Peštalić iz Solidwood by Namještaj iz Gradačca.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.